B12 Vitamini Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

B12 Vitamini Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
10 Eylül 2019 62 defa okundu 0 yorum

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Bunun temel nedeni B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

B12 vitamini, diğer adıyla kobalamin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu fakat vücudun kendisi tarafından üretilmeyen en önemli vitaminlerin başında gelmektedir.

Doğada hayvansal ürünlerde bulunan B12 vitamini, belirli besinlere eklenir ve besin takviyelerinde mevcut bulunmaktadır.

B12 vitamininin vücudumuzda birçok önemli rolü bulunmaktadır. Sinir hücrelerini işlevini destekler, kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir. Bir yetişkin için günlük B12 vitamini ihtiyacı 2,4 mikrogramdır. Hamilelerde ve çocuk emzirenlerde bu miktar daha fazla olmaktadır.

B12 vitamini vücudunuzun enerjisini artırarak, hafızanızı geliştirerek ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olarak kullanılabilir.

B12 vitaminin başlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

B12 Vitamini Kansızlığı Önler

B12 vücudumuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmada önemli rol oynar. Düşük B12 vitamini alımı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda azalmaya neden olur ve bunların doğru şekilde gelişmesini önler.

Sağlıklı bir vücutta kırmızı kan hücreleri küçük ve yuvarlak olmasına rağmen B12 eksikliğinde, kırmızı kan hücreleri büyük olur ve oval şekil alır. Hücrelerin büyük ve şekilsiz olmasından dolayı, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden kan dolaşımına uygun bir hızda hareket edemez ve megaloblastik anemi’ye neden olur.

Kansız olduğunuzda, vücut organlarına oksijen taşınması için yeteri kadar kırmızı kan hücresi bulunmaz. Bundan dolayı kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

B12 Vitamini Doğum Kusurlarını Önler

Yeteri miktarda B12 alımı hamilelikte kritik rol oynar. Çünkü anne karnındaki fetüsün beyni ve sinir sisteminin düzenli bir şekilde gelişmesi için annenin yeteri miktarda B12 vitamini alması gerekmektedir.

Gebeliğin başlangıç evrelerinde yeterli miktarda B12 vitamini alınmaması doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Ayrıca erken doğum veya düşük yapmaya sebep olmaktadır.

Bir araştırmaya göre; B12 vitamini 250 mg/dl’nin altında olan annelerin kusurlu doğum gerçekleştirme olasılığı, yeterli miktarda B12 alan anneye göre 3 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Özet olarak B12 vitamini sağlıklı doğum için kritik rol oynar. Beyin ve omurilik kusurlarının oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

B12 Vitamini Kemik Sağlını Destekler ve Kemik Erimesini Önler

Yeterli miktarda B12 vitamini seviyesine sahip olmak kemik sağlığınıza katkı sağlayacaktır. 2500’den fazla erişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre B12 eksiği olan kişiler kemik mineral yoğunluğunun normal kişilere göre düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Mineral yoğunluğu az olan kemikler zamanla hassas ve kırılgan olabilir. Belli bir süreden sonra kemik erimesi riskinin artmasına neden olur. Kadınlarda yapılan bir diğer araştırmada ise B12 vitamini eksikliği, zayıf kemik sağlığı ve kemik erimesi arasında ilişki olduğu gözlemlenmiştir.

B12 Vitamini Göz Sağlığını Etkiler

Makula dejenerasyonu diğer adıyla sarı nokta hastalığı merkezi görüşünüzü etkileyen bir göz hastalığıdır. Yeterli miktarda B12 alımı yaşa bağlı olarak oluşan sarı nokta hastalığını engellemeye yardımcı olur.

Araştırmalara göre yeterli B12 vitamini, kan dolaşımınızda bulunan homosistein (asit amino asit) azaltacağını gösteriyor. Yüksek homosistein sarı nokta hastalığı riskinde artışla ilişkilendirilmiştir.

40 yaş üstü 5000 kadın arasında yapılan araştırmaya göre folik asit, B6 ve B12 vitamini takviyesinin göz hastalığı riskinin azaltabileceği sonucuna varmıştır.

B12 Vitamini Ruh Halinizi İyileştirir

B12 vitamininin ruh hali üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak ruh halinin iyileşmesinde ve düzenlenmesinde sorumlu olan serotonin sentezlenmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle B12 vitamini eksikliği, moral bozukluğuna neden olabilecek serotonin üretiminin azalmasına neden olabilir.

Takviye B12 vitamini kullanımı depresyon bulgularını iyileştirmede etkilidir. Depresyonda ve düşük B12 vitamini seviyesine sahip olan kişilerle yapılan araştırmaya göre, hem antidepresan hem de B12 vitamini alan kişiler yalnızca antidepresan kullananlara oranla daha hızlı iyileşme süreci yaşadığı görülmüştür. Bununla birlikte diğer bir araştırmaya göre, B12 eksikliğinin ciddi depresyon riski ile bağlantılı olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak B12 takviyesi, insanların modunu, ruh halini ve depresyona girme riskini dolaylı yoldan etkilemektedir.

B12 Vitamini Nöron Kayıplarını Önler

B12 eksikliği özellikle yaşlı bireylerde hafıza kaybı ile bağdaştırılmıştır. B12 vitamini, nöron ve hafıza kaybı(bunama) ile ilişkili olan beyin atrofisinin önlenmesinde büyük rol oynar. Yapılan bir araştırmaya göre erken evrelerde bunama hastalığına yakalanmış kişilerde B12 vitamini ve omega 3 yağ asidi takviyesi zihinsel düşüşü yavaşlattığı gösterilmiştir.

Yetersiz B12 alımı, özellikle çocuklarda zayıf hafıza sorununa yol açacaktır.

B12 Vitamini Enerjinizi Yükseltir

Tüm B vitaminleri, vücudun enerji üretiminde büyük rol oynar ancak kendileri direk enerji vermezler.

B12 vitamini konusunda önemli ölçüde eksikseniz, supplement almak veya supplement alımını artırmak muhtemelen enerji seviyenizi yükseltir. Aslında, B12 vitamini eksikliğinin en önemli işareti bitkinlik veya vücudunuzun enerji eksikliğidir.

B12 Vitamini Homosisteini Azaltarak Kalp Sağlığını Güçlendirir

Homosistein amino asiti kan seviyesinin yüksek olması, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilir.

Eğer önemli ölçüde B12 vitamini eksikliğine sahipseniz, homosistein seviyeniz de oldukça yükselir. Araştırmalarda B12’nin homosistein seviyelerini düşürdüğü görülmüş olup buda kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

B12 Vitamini Saç, Cilt ve Tırnak Sağlığını Destekler

B12 vitamininin hücre üretimindeki rolü göz önüne alındığında, saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için bu vitaminden yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir.

Aslında, vücuttaki düşük B12 vitamini seviyesi, hiperpigmentasyon, tırnak rengi değişikliği, saç değişiklikleri, vitiligo (yamalardaki cilt rengi kaybı) ve açısal stomatit (iltihaplı ve çatlamış ağız köşeleri) dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik hastalıklara neden olabilir.

Araştırmalara göre B12 vitamini takviyesi, B12 eksikliği olan kişilerde dermatolojik semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

B12 Eksikliğinde Kimler Riskli Durumdadır?

B12 eksikliği 2 şekilde ortaya çıkar. Diyet yapan kişilerin beslenmesinde yeterli miktarda bulunmaması ya da vücudunuzun vitamini tamamen absorbe edememesinden kaynaklanmaktadır.

B12 eksikliğinde riski kişiler şunlardır:

 • Yaşlı yetişkinler
 • Gastrointestinal problemi olan kişiler (Çölyak, Crohn hastaları vb.)
 • Gastrointestinal cerrahi geçirenler
 • Kronik mide ekşimesi olanlar
 • Katı vegan diyeti yapanlar
 • Şeker kontrolü için metformin kullananlar

B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur. Bazı bitki kaynaklı sütler veya tahıllar B12 vitamini ile güçlendirilmiş olsa da, vegan diyetleri bu vitaminde sıklıkla kısıtlanır ve bu da insanları riske sokar. B12 vitamini eksikliği en sık oral veya kas içi enjeksiyonlarla önlenebilir.

B12 vitamini, diyet veya takviyeler yoluyla almanız gereken suda çözünür bir vitamindir. Birçok vücut fonksiyonundan sorumludur ve doğum kusurlarını önleme, kemik sağlığını destekleme, ruh halini iyileştirme, sağlıklı cilt ve saçları koruma gibi çeşitli şekillerde sağlığınıza önemli derecede yarar sağlamaktadır.

Eğer diyet yapıyorsanız, diyetiniz boyunca yeterli B12 vitamini almak çok önemlidir. Bununla birlikte, yeterince almakta zorlanırsanız veya emilimi etkileyen bir durum varsa, takviyeler ile B12 vitamini alabilirsiniz.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Çoğu yetişkin yediği günlük besinlerden B12 vitaminini sağlamaktadır. Yaşlılarda B12 vitamini seviyesinin düşük olması olağandır.

Bazı hastalıklar (Pankreas hastalığı, diyabet vb.) ve alınan ilaçlar B12 emilimini engelleyebilir. Veganlar ve vejetaryenlar B12’yi tüketmekte güçlük çekebilirler çünkü birçok gıda kaynağı hayvansal ürünlerdir.

B12 vitamini, tüm B vitaminleri gibi suda çözünür, yani fazla B12 vücuttan atılır. Başlıca görevi sağlıklı sinir hücrelerini korumak, doğru beyin fonksiyonlarını desteklemek ve DNA ve RNA üretimine yardımcı olmaktır.

B12 vitamini açısından en zengin besinler şöyledir:

 • İstiridye
 • Karaciğer
 • Tahıl
 • Alabalık
 • Somon
 • Tuna balığı
 • Kırmızı et
 • Yağsız yoğurt
 • Az yağlı süt
 • Yumurta
 • Tavuk göğsü

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.