C Vitamininin Önemi Nedir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

C Vitamininin Önemi Nedir?
21 Temmuz 2019 48 defa okundu 0 yorum

C Vitamini Nedir?

Askorbik asit olarakta bilinen C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Yani vücudumuzun saklayamadığı vitamin anlamına gelir. Tüm vücutta baştanbaşa kan dolaşımıyla taşınır ve fazla miktarları vücuttan atılır.

C vitamini vücudumuzda önemli işlevi olan vitaminlerin başında gelmektedir. Etkili bir antioksidan olmasının yanı sıra, C vitamin bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmak için ve yara iyileşmelerinde kolajen biyosentezinde önemli rol oynar. C vitamin vücut tarafından üretilmez, günlük olarak yeterli miktarda alınması gereklidir.

Çoğu besinde C vitamin bol miktarda bulunur. Sağlıklı kalabilmek için yeterli miktarda günlük vitamin, mineral ve protein alınmalıdır.

C Vitamininin Görevleri Nelerdir?

C vitaminin bilinen en önemli görevi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. C vitamin enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin üretiminde büyük rol oynar. Ayrıca onları serbest radikallerden koruyarak daha etkili hale getirir.

C vitamininin bir diğer önemli görevi ise vücuda bitki bazlı yiyeceklerden gelen demirin emilmesine yardımcı olmasıdır. Böylece demir eksikliği ve anemiyi önleyebilir.

Pek çok kişi kış aylarında soğuk algınlığı tedavisi için C vitamin takviyesi almaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığı belirtilerinin ilk ortaya çıktığı anda, alınan C vitaminin hastalığı tedavi ve  önleme konusunda yetersiz olduğu belirlenmiştir. C vitaminin soğuk algınlığı süresini azaltabileceği ve daha az şiddetli hale getireceği görülmüştür.

Ayrıca çeşitli kanser türleri, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, katarakt ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere ciddi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde C vitamini büyük rol oynar.

Peki Hangi Besinler C Vitamini Açısından Zengindir?

Kırmızı ve Yeşil Tatlı Biber

Kırmızı biber mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Yarım fincan çiğ biber vücudun günlük C vitamini ihtiyacının % 158’ini sağlar. K, A ve B6 vitaminleri gibi diğer vitaminler açısından da zengindirler.

Brokoli

Brokoli askorbik asit yönünden zengin bir sebzedir. Brokoliyi çiğ yerseniz daha fazla C vitamin alırsınız. 30 gr pişmiş brokoli vücut vitamin ihtiyacının %30’unu, çiğ brokoli ise %42’sini karşılamaktadır.

Brüksel Lahanası

Brokolinin yanısıra brüksel lahanasıda bol miktarda C vitamin içermektedir. Yarım su bardağı pişmiş brüksel lahanası %80 vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca yüksek miktarda K vitamin içerir.

Lahana

Yarım bardak lahana yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacının %47’sini karşılayabilirsiniz. Ayrıca, bu sebze inanılmaz bir K vitamini, folat, B6 vitamini, manganez ve potasyum kaynağıdır.

Karnıbahar

Karnıbahar, C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Yarım fincan çiğ karnabahar, bu vitaminin günlük ihtiyacınızın% 43’ünü içerir.

Patates

Patates C vitaminin yanısıra B6 vitamini, folat, niasin ve tiamin gibi B vitaminleri bakımından da zengindir.

Kavun

Kavun ayrı bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca potasyum açısından da çok iyi kaynaktır.

Portakal Suyu

Portakal suyu vitaminlerle dolu mükemmel bir içecektir. Bir bardak portakal suyu günlük C vitamin ihtiyacının %207’sini karşılamaktadır. Fakat portakal suyunda şeker olduğundan fazla tüketilmemelidir. Öte yandan, bir orta portakal, günlük C vitamini değerinizin% 117’sini verir.

Greyfurt Suyu

Greyfurt suyu da çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu meyve suyu günlük C vitamin ihtiyacının %156’sını karşılamaktadır. Alternatif olarak, taze greyfurt tüketebilirsiniz.

Kivi

Kivi C vitamin bakımından en zengin meyvelerin başında gelmektedir. Orta boy bir kivi günlük ihtiyacınızın %107’sini karşılamaktadır.

Yatmadan Önce Bu Besinlerden Uzak Durun

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.