Soya Yağının 6 Faydası

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Soya Yağının 6 Faydası
3 Kasım 2019 26 defa okundu 0 yorum

Soya yağı, soya bitkisinin tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Dünya genelinde 2018 ve 2019 yıllarında yaklaşık olarak 63 milyon ton soya yağı üretildi ve soya yağı en yaygın kullanılan yağlardan bir tanesi oldu.

Aynı zamanda çok amaçlı kullanılan soya yağı ve kızartma, fırınlama ve kavurma dahil çeşitli pişirme yöntemlerinde de kullanılabilir. İnsan sağlığı açısından özellikle kalp, cilt ve kemik sağlığında büyük rol oynamaktadır.

İşte soya yağının azımsanmayacak 6 faydası:

1. Yüksek Dumanlanma Noktası

Bir yağın duman noktası, yağların parçalanıp oksitlenmeye yani paslanmaya başladığı sıcaklıktır. Bu; vücutta, serbest radikaller adı verilen zararlı, hastalığa neden olan bileşiklerin oluşumuyla sonuçlanır.

Soya yağı 230 derece ile nispeten yüksek dumanlama noktasına sahiptir. Damıtılmamış sızma zeytinyağı 190 derece dumanlama noktasına sahipken kanola yapı 220-230 derece dumanlama noktasına sahiptir.

Yüksek dumanlama noktası, soya yağını, kızartma, fırınlama, kavurma ve sote etme gibi yüksek sıcaklıkta pişirme yöntemleri için iyi bir alternatif haline getirir, çünkü soya yağı oksitlenme yaşamadan, bozulmadan yüksek sıcaklıklara dayanabilir.

2. Kalp Sağlığı Bakımından Zengin Yağ Molekülleri İçerir

Soya yağı kalp sağlığı açısından faydalı olarak tanımlanan doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Araştırmalar beslenmenizdeki doymuş yağ asidi içeren besinlerin, doymamış yağ asidi içeren besinlerle değiştirildiğinde, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Doymuş yağlı besinleri, doymamış yağlı besinlerle değiştirdiğinizde kalbinizin düşmanı olan LDL yani kötü kolesterol seviyesini de azaltırsınız.

Dahası da var. Soya fasulyesi yağı, iltihaplanmaları azaltmaya ve kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini de içinde barındırır.

3. Kemik Sağlığını Destekler

Sadece 1 yemek kaşığı soya yağı, günlük almanız gereken K vitaminin %20’sini(25 mcg) karşılamaktadır. K vitamini kan pıhtılaşmasında büyük rol oynar ve kemik metabolizmasının düzenlenmesinde de hayati bir rol oynar.

Kemik kütlesini korumak için K vitaminin rol aldığı protein sentezi gerekmektedir.

2591 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre düşük K vitamini alan kadınların kemik mineralleri yoğunluğunda azalma görülmüştür. 440 kadın bireyin katıldığı diğer bir araştırmada ise günde 5 mg K vitamini almanın, daha düşük kemik kırığı riskiyle ilişkili olduğunu göstermiştir.

4. Omega-3 Bakımından Zengindir

Soya yağı her porsiyonda zengin omega 3 yağ asidi içerir.

252 kişinin katıldığı 12 haftalık bir araştırmaya göre, günde bir soya fasulyesi yağı kapsülü ve 1 yemek kaşığı soya yağı tüketen kişilerin Omega-3 yağ asitlerinin kan seviyelerinde artış görülmüştür.

Omega-3 yağ asitleri sağlığa sayısız faydalarıyla bilinmektedir. Kalp sağlığı, fetal gelişim(bebeğin anne karnındaki gelişim), beyin fonksiyonları ve bağışıklıkta önemli rol oynamaktadır.

Kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkların gelişiminde rol oynadığı düşünülen iltihaplanmayı Omega-3 alımını artırarak önleyebilirsiniz.

Fakat soya yağının Omega-3 yağ asidinden çok Omega-6 yağ asidi içerdiğini unutmayın. Omega-6 alımının fazla olması iltihaplanmaya ve kronik hastalıklara katkıda bulunabilir.

Bu nedenle; soya yağını, somon, keten tohumu ve ceviz gibi omega-3 yağ asitleri de içeren diğer çeşitli yiyeceklerle pişirmek en iyisidir.

5. Cilt Sağlığını Destekler

Bazı araştırmalar, soya fasulyesi yağının cilt sağlığına faydalı olduğunu göstermektedir. Soya yağı genellikle cilt bakım serumları, jelleri ve losyonlarının içerik listelerinde görülebilir.

Araştırmalara göre soya yağı cilde uygulandığında, cildin nemini koruyan bariyer tabakayı iyileştirdiğini göstermiştir. Diğer bir araştırma ise ultraviyole radyasyonun neden olduğu cilt iltihabına karşı korunmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

6. Çok Amaçlı ve Kullanımı Kolay

Soya yağı, hemen hemen her yemekte kullanılabilecek hafif ve acı olmayan bir tada sahiptir. Salata soslarında, özellikle sirke, karabiber ve bir tutam tuz ile karıştırıldığında lezzetli bir uyum sağlamaktadır.

Yüksek dumanlanma noktası sayesinde kızartma, fırınlama, kavurma gibi yüksek sıcaklıktaki pişirme yöntemleri için diğer yağların yerine tercih edilebilir.

Soya yağıyla pişirmenin yanı sıra, doğal bir nemlendirici olarak hareket saçınıza veya cildinize uygulayabilirsiniz.


İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.