Su İçmek İçin 6 Neden

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Su İçmek İçin 6 Neden
1 Nisan 2018 111 defa okundu 0 yorum

Bir insan vücudunun 60%’ı sudan oluşmaktadır.Bir insanın günde 8 bardak(1 bardak 230 ml) su içmesi tüm doktorlar tarafından önerilmektedir.

Bol bol su içmenin sağlık açısından kanıtlanmış 6 faydası şöyle sıralanmaktadır:

1.FİZİKSEL PERFORMANSI ARTIRMAYA YARDIMCIDIR

Eğer susuz kalırsak vücudumuz acı çekecektir.Bu durum özellikle tempolu egzersizlerde ve yüksek ateş durumlarında önemlidir.

Susuzluk; bireylerde motivasyonu düşürecek, vücut ısı kontrolünü değiştirecek, yorgunluğu arttıracak, daha düşük seviyede egzersiz yapımına yol açacak, fiziksel ve mental olarak vücuda zarar verecektir.

Vücudunuzdaki 2% kadar az orandaki su kaybı bile fiziksel performansınızı önemli derecede düşürmeye yol açmaktadır.

suyun faydası

2.HİDRASYON BEYİN GELİŞİMİNE ETKİLİDİR

İnsan beyni susuzluk durumuyla tamamen güçlü bir bağa sahiptir.

Araştırmalara göre, düşük su kayıpları(Vücut ağırlığımızın 1-3% oranında su kaybı) beyin fonksiyonlarını zayıflatmaya yeterli olduğu görülmüştür.

Yapılan diğer araştırmaya göre; kadınlarda, egzersiz sonrası çok düşük oranda sıvı kaybı bile (1.36% oranında) konsantrasyon ve ruhsal durum bozukluğuna yol açtığı görülmüştür.Aynı durum erkeklerde hafıza sorunu, endişe ve yorgunluğu arttırdığı görülmüştür.

 

3.BAŞ AĞRILARINI TEDAVİ EDER VE ÖNLER

Dehidrasyon(Susuzluk) baş ağrısını ve migreni tetiklemektedir.

Araştırmalara göre su içilmesi dehidrasyona maruz kalmış bireylerdeki baş ağrısını giderdiği göstermektedir.Bu durumun sadece susuzluktan kaynaklanan baş ağrılarında etkili sonuçlar verdiği görülmüştür.

headache

4.KABIZLIĞI ÖNLER

Kabızlık, bağırsakların yavaş çalışmasından kaynaklanan yaygın bir hastalıktır.Hastalığın tedavisi için sıvı alımını arttırmak bilinen bir tavsiyedir.

Düşük su tüketimi, tüm bireylerde kabızlığa sebep olan büyük bir faktördür.Karbonatlı su ve maden suyu kabızlığa iyi gelen içeceklerdir.

5.BÖBREK TAŞLARINI TEMİZLER

Böbrek taşları oluşumu acılı ve ağrılı bir hastalıktır.Taşların oluşumu, büyük oranda böbreklerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalarda suyun, böbrek taşları bulunan insanlarda taşları temizlediği gözlemlenmiştir.Fazla su alımı, böbreklerdeki su geçişini arttırmaktadır böylece böbreklerdeki mineral yığınları seyreltirilir.

Fazla miktarda su alımı böbrek taşı hastalığının tekrarlanmasını önlemektedir.

kilo veme

6.ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR

Bol su içmek sağlıklı kilo vermenize yardımcı olmaktadır.Bol su içmek vücudumuzun metabolizma hızını arttırmakta ve kendinizi tok hissetmenizi sağlamaktadır.

Araştırmalara göre; yarım litre su içildiğinde metabolizma, hızını 1,5 saat boyunca 24-30% oranında arttırdığı kanıtlanmıştır.Günlük 2 litre su içildiğinde, vücudumuzun enerji harcaması artacak bu da ekstra olarak 96 kalori yakılması demektir.

Su içme zamanlaması çok önemlidir.Yemeklerden yarım saat önce su içmek çok etkilidir.Vücut kendini tok hisseder ve daha az yemek yersiniz.

Bir araştırmaya göre, diyet yapan bir grup da yemeklerden yarım saat önce su içerek 44% oranında daha fazla kilo kaybı yaşadığı gözlemlenmiştir.

Soğuk su içerek de daha fazla kalori yakabilirsiniz.Çünkü metabolizma soğuk suyu vücut ısısına getirmek için enerji harcayacak bu da fazla kalori yakmak demektir.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.