Yatmadan Önce Bu Besinlerden Uzak Durun

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yatmadan Önce Bu Besinlerden Uzak Durun
24 Temmuz 2019 58 defa okundu 0 yorum

Bazı yiyecekleri yatmadan önce yemek gerçekten kötü bir fikirdir. Bu yiyeceklerin size kalori kazandırmasının yanı sıra, sizin uykunuzu bölmesinden ve uyku problemi yaşatmasından dolayı yenilmemesi gerekmektedir.

Araştırmalar, gece geç saatlerde yemek yemenin, günün erken saatlerinde yemekten daha kötü sağlık durumu ile sonuçlandığı fikrini kanıtlamıştır.

Karpuz

Lezzetli ve hidratlı olan karpuzların çoğu yeterince sulu olanlardır. Yatmadan önce bolca karpuz yemek gece boyunca size tuvalete gitmenize neden olacaktır. Bu istenmeyen kesintiler uykunuzu bölecek, kendinizi uykulu hissetmenize ve sabaha kadar dinlenmemenize yol açar. Her zaman yorgun hissetmenize neden olabilir.

uyku kaçıran besinler karpuz

Dondurma

Uykuya dalmaya çalışıyorsanız tüketmekten kaçınacağınız iki şey bulunmaktadır. Şeker ve yağ. Çünkü şekerli besinlerin sindirimi zor olduğu için enerjinizi yükseltir. Televizyon karşısında film izlerken favori atıştırmalığınız olan dondurma, şeker ve yağ yeterince içermektedir.

Kahve ve çikolata ile tatlandırılmış olan dondurmalar gizli olarak kafein içermektedir. Kafein de uykunuzu kaçıracaktır.

Çikolata

Kim, günü güzel bir baton çikolatayla sonlandırmak istemez ki? Ancak bunu denemek istiyorsanız iyi bir fikir değil. Çikolata çok miktarda kafein (Özellikle bitterlerde daha fazla) ve teobromin maddesine sahiptir. Bu bileşen kalp atış oranınızı artırdığından dolayı uyanık kalabilirsiniz.

Alkol

Herkesin dikkatine! Alkolü uykuya dalma aracı olarak kullanmayın. Sizi uykulu hissetmenize ve daha hızlı uykuya dalmanıza neden olabilir. Fakat uyku kalitenizi oldukça düşürecektir. Buda sabahları yorgun kalkacağınız anlamına gelmektedir. Sirkadiyen ritiminiz bozulacak, ya tüm gece sürekli uyanacaksınız ya da derin uyuyamayacaksınız. Her iki durum da uyku durumu için ideal değildir.

İşlenmiş Et

Pepperoni, jambon, salam, sosis ve diğer kurutulmuş etlerden gece geç saatlerde tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu tür besinler peynir gibi tiramin içerir.

Patates Kızartması

Patates kızartması ve diğer kızartılmış yiyeceklerin yüksek yağ içeriği sindiriminiz için zordur ve rahat bir şekilde yatmanıza veya uykuya dalmanıza engel olacaktır.

Kuru meyve

Kuru meyveleri; badem ve fındıkla birleştiğinde yememek elde değil. Yüksek lifli olan ve büzülmüş derilerinde konsantre şeker bulunan kuru meyveler uyumak için ışıkları kapatmanıza engel olacaktır.

uyku kaçıran besinler kuru meyve

Peynir

Süt kalitesinin yatıştırıcı özelliği olmasına rağmen peynir; fermentasyon ve yaşlanma sürecinde ortaya çıkan tiramin içerir. Tiramin, beyninizi saat kaç olursa olsun uyanık hale getirecek şekilde kandırır. Sadece mozzarella peyniri fermente edilmediğinden dolayı tiramin içermez.

Domates

Listemizde olan peynir gibi domates de tiramin içermektedir. Domates içeriğinde beyin aktivitesini uyaran bir nörotransmiter olan norepinefrin üretimini uyarır. Uykuya dalarken zihninizin buna engel olmasını mı istiyorsunuz? Domates yiyebilirsiniz.

Smoothie

Smoothieler sağlıklı bir kahvaltı veya lezzetli bir atıştırmalık olurken, gece yatmadan önce tüketilmesi pek iyi bir fikir değildir. Meyve kullanmadan smoothie yapmadığınız sürece, tüm smoothiler şekerle doludur. Şeker de size enerji verecek ve uykunuzu kaçıracaktır.

uyku kaçıran besinler smoothie

Kırmızı Et

Sebzeler, yağlı yiyecekler ve lif bakımından zengin atıştırmalıkların yanı sıra kırmızı etlerinde sindirimi zordur. Midenize direk oturur, enerjinizi keser ve sindirim zorlaşır. Bu isteyeceğiniz birşey değildir. Uykudan önce çok fazla proteinli besinler tüketilmemeli, hindi veya yogurt gibi ılımlı protein içeriğine sahip besinler tüketilmelidir.

C Vitamininin Önemi Nedir?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.